klimat na Bornholmie

Klimat na Bornholmie

Klimat: łagodny, o największej w Danii ilości godzin nasłonecznienia, stosunkowo mało opadów; wiosna nieco późniejsza niż w pozostałych regionach Danii, długie ciepłe lata oraz pogodne jesienie i stosunkowo łagodne zimy. Chociaż Bornholm jest niewielki, nawet tu występują spore różnice temperatury i ilości opadów.

W położonym w centrum wyspy lesie Almindingen temperatura jest przez cały rok na ogół niższa o kilka stopni niż na wybrzeżach wyspy, zaś przeciętna ilość rocznych opadów wyższa o ok. 200 mml rocznie niż w odległym o zaledwie 15 km Rønne.

pogoda na Bornholmie

Pogoda na Bornholmie

Latem temperatura powietrza na wyspie może osiągnąć nawet ponad 30 st Celsjusza, zaś wody - do 22. Tak było w ostatnich latach. Trudno jednak przewidzieć kaprysy pogody i zagwarantować podobnie ciepłe lato każdego roku. Biorąc jednak pod uwagę ogólne ocieplanie się klimatu, nie jest to niemożliwe.

A wyspa i tak jest od kilkudziesięciu lat nazywana – nie bez powodu - ‘Majorką Północy’ oraz ‘Słoneczną Wyspą’ przez odwiedzających ją turystów. Te opinie potwierdzają również świetnie się w tym klimacie czujące i pięknie tu dojrzewające drzewa figowe oraz morwowe. Marynowane figi to ponadto jeden z bornholmskich specjałów, niedostępnych w pozostałych regionach Danii.

 

Pogoda dla wybranych miast na Bornholmie

RONNE

NEXØ

SVANEKE

GUDHJEM

AAKIRKEBY

ALLINGE

 

Aktualna pogoda dla surferów na Bornholmie

Bornholm to przede wszystkim aktywny wypoczynek i z myślą o aktywnych użytkownikach zamieściliśmy poniżej aktualną pogodę na Bornholmie, przeznaczoną dla Surferów.

Tweet


Bornholms Museum

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram