Gastronomia i kuchnia


Specjały kulinarne Bornholmu
Bornholm to miejsce, które z pewnością zadowoli niejednego smakosza. W niemal każdej miejscowości natrafimy na wędzarnie świeżych ryb. Oprócz tego warto spróbować lodów w Nexo, czy słodyczy i piwa w Svaneke. Przekąski można kupić na przydrożnych kramach, gdzie za zakupione produkty wrzuca się pieniądze do skrzynki- bez żadnej obsługi. Mimo, że Bornholm oddalony jest tylko 100 km od granic Polski, to zwyczaje oraz kuchnia regionalna są tam zupełnie inne niż w naszym kraju.

Wędzone śledzie
Zobacz Galerię
Ryby, ryby i jeszcze raz ryby...
My szczególnie polecamy Wam ryby, których jest tutaj pod dostatkiem w przeróżnych wydaniach. Najwięcej jest śledzi w przeróżnych odsłonach. Popisowym daniem jest świeżo wędzony śledź z rzodkiewką i szczypiorkiem, podawany na kromce razowego chleba z żółtkiem. A do tego łyk schłodzonego piwa, z pobliskiej browarni, która serwuje oryginalne wydania tego trunku w kilku różnych smakach. Na wyspie znajduje się dużo krzewów fig i morw, z których można przyrządzić konfitury. W każdym mieście znajdziecie słynne bornholmskie wędzarnie. Grzechem byłoby nie spróbować!


Galeria
Bornholmskie słodkości
Lody, czekolada i cukierki
Lody, czekolada i cukierki

Bornholms Museum
Trunki
Atrakcje w pobliżu
Miejscowość Nyker
Mieści się tu kościół-rotunda, na Bornholmie są 4 takie budowle a Ny Kirke jest z nich najmniejszy, różni się on od pozostałych rotund tym, że nie jest podpierany przez kamienne wsporniki.

Wewnątrz kościoła można obejrzeć malowidła ścienne przedstawiające sceny z Męki Jezusa.


Nyker

Co warto zwiedzić

w Rønne

Portowa kuźnia
Jedyny w swoim rodzaju dom z muru pruskiego "Kuźnia portowa" na rogu Havengade i Havneplasdsen jest 260-letnim budynkiem.
W 1735 roku zbudowano tu depozyt amunicji, który należał do brygady stacjonującej w Ronne.


4 kwietnia 1990 roku ponownie uruchomiono kuźnię i od tamtej pory przybywa do niej wielu turystów, aby obejrzeć jak w dawnych czasach formowano żelazo.
Pokazy odbywają się we wtorki między godz. 8.00 a 12.00.


Bornholms Museum
W muzeum można poznać historię wyspy i jej mieszkańców od czasów prehistorycznych.
Przy budynku muzeum, w ogrodzie jest schron z czasów II wojny światowej, obszerna ekspozycja z tamtych czasów uzupełnić może wiedzę na ten temat dla wszystkich zainteresowanych


Kościół Świętego Mikołaja
Biała, charakterystyczna budowla przyciąga wzrok podróżnych dopływających do Rønne, to kościół Św. Mikołaja - Sct. Nicolaus Kirke (Kirkepladsen)


Perronen
Perronen - teraz restauracja, a dawniej budynek stacji kolejowej (Munch Petersens Vej 3)


Latarnia morska
Latarnia morska przy (Havnebakken), z roku 1880


Mały domek
Najmniejszy domek w Rønne ma charakterystyczne niebieskie drzwi do których prowadzą małe, drewniane schodki, domek jest częścią jednego z ładniejszych miejsc w Rønne - uliczka Vimmelskaftet.

Wybrukowana jest "kocimi łbami", stoją przy niej kolorowe domki a przy nich rosną kwiaty - głównie malwy.


Store Torv
Store Torv, najważniejszy punkt miasta, na rynku warto zobaczyć fontannę z 1908 roku oraz ratusz miejski wybudowany w 1834 roku, na uwagę zasługuje także kamienna rzeźba z bornholmskiego granitu.

W budynkach stojących dookoła rynku swoje siedziby mają banki, są też sklepy, restauracje i kawiarnie. Rynek przez cały sezon letni tętni życiem, odbywają się na nim festyny i plenerowe koncerty


Erichsens Gard oraz Hjorts Stentoj
To kolejne dwie propozycje dla chcących poznać bliżej Bornholm. Erichsens Gård mieści się przy Laksegade i jest to zachowany w doskonałym stanie dom należący do kupca Thomasa Erichsena.


Mieszkał on tam razem ze swoją rodziną. W domu jest wyposażenie z XIX wieku a wokół domu jest mały ogród, w którym w letnim sezonie organizowane są imprezy kulturalne.


Natomiast przy ulicy Krystalgade mieści się muzeum ceramiki. Wyrabiane są w nim gliniane przedmioty, które można kupić w muzealnym sklepiku.
Kupując bilet wstępu jednocześnie do tych trzech muzeów uzyskuje się zniżkę


Forvarsmuseum
To muzeum, w którym można oglądać eksponaty m.in. z czasów II wojny światowej. Na terenie muzeum znajduje się również zachowana w dobrym stanie wieża obronna z 1679 r. - Kastellet (Arsenalvej 8)

Co warto zobaczyć

w okolicy Rønne

Nylars
Nylars - w miejscowości tej znajduje się Nylars kirke - kolejna z czterech bornholmskich rotund. Zbudowano ją ok. 1150 roku i jest ona najlepiej zachowana ze wszystkich czterech rotund jakie znajdują się na Bornholmie. Wewnątrz znajdują się najstarsze na wyspie malowidła ścienne pochodzące z ok. 1250 roku.


Arnager
Arnager - mała, ale bardzo urokliwa nadmorska miejscowość, położona w odległości ok. 3 km od Rønne. W Arnager jest mały port oraz 200-metrowy drewniany pomost, który prowadzi do maleńkiej przystani. W osadzie można skosztować wędzonych przysmaków z tradycyjnej wędzarni ryb. Na zachód od miejscowości położone jest bornholmskie lotnisko.


Nyker
Nyker - miejscowość w której mieści się kościół-rotunda, na Bornholmie są 4 takie budowle a Ny Kirke jest z nich najmniejszy, różni się on od pozostałych rotund tym, że nie jest podpierany przez kamienne wsporniki. Wewnątrz kościoła można obejrzeć malowidła ścienne przedstawiające sceny z Męki Jezusa.

Poznaj stolicę Bornholmu

Ronne
Galeria

Tweet


Bornholms Museum
Nasi

Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram