Christiansø

stara twierdza Christiana V

Historia wysp

Historia wysp, położonych na liczącym ponad 1,4 mld lat granicie jest bardzo ciekawa.

W 1684 r. Christian V postanowił wykorzystać położenie Ertholmene i uczynić z niego ważny punkt strategiczny zapewniający Danii kontrolę nad szlakami morskimi Bałtyku. Między skalistymi wysepkami Christiansø i Frederiksø znajdował się naturalny port i to wokół niego Christian V nakazał wybudować twierdzę obronną. Wyspy połączono mostem pontonowym, a 450 mężczyzn przystąpiło do wznoszenia murów obronnych i zabudowań wojskowych. Baszty i mury budowano z granitu, który wydobywano na miejscu, pozostałe materiały dowożono statkami.

Jako placówka wysunięta najbardziej na wschód - po utracie przez Danię płd. Szwecji (Skania, Blekinge i Halland) i posiadanych tam portów.

W r.1826 zamieniona została w duńską "Diabelską Wyspę"- czyli w miejsce zsyłki dla najgroźniejszych przestępców i więźniów politycznych. Więzienie zlikwidowano w poł. XIX w i, by zapobiec wyludnieniu wysp, zaczęto na nie ściągać rzemieślników i rybaków, którzy zamieszkali w dawnych koszarach. Administracja wyspy podlega jednak po dziś dzień duńskiemu ministerstwu obrony.

Odkrycie wysp

Wyspy zostały "odkryte" przez artystów, szczególnie malarzy, którzy urzeczeni surową urodą wysp zaczęli się na niej osiedlać - nawet dziś mieszka tam na stałe mała ich grupka. Christiansø stale zamieszkuje ok. 100 osób. Budowa nowych budynków i ingerencja w istniejący stan wyspy jest zabroniona, a wszystko po to by wyspa zachowała klimat taki jak za czasów Christiana V - np. anteny TV ukryte są wewnątrz budynków.

Podobny zachwyt budzą wyspy u miłośników flory i fauny, bardzo tutaj unikatowej. Niespotykana przyroda, malowniczość miejscowej zabudowy, pozostałości dawnych fortyfikacji, a przede wszystkim wyjątkowy charakter wysepek przyciągają corocznie ponad 80.000 turystów.

Graesholmen

W odróżnieniu od Christiansø i Frederiksø wysepka Graesholmen nigdy nie była zamieszkała.

Kiedy w 1684 r. wśród mężczyzn pracujących przy budowie fortecy szerzyła się dżuma zmarłych chowano na Cmentarzu Zadżumionych na Graesholmen.

Dziś Graesholmen jest rezerwatem ornitologicznym, mają tu swoje lęgowiska alki i nurzyki - jest to jedyne takie miejsce w Danii. W rezerwacie ptaków, Greensholm, ok. 10 000 par srebrnych mew i alk zamieszkuje to jedyne miejsce w Danii. Wiosną i jesienią miliony małych ptaków migrują przez Morze Bałtyckie do obszarów lęgowych na północy, natomiast duże ilości ptaków wędrownych szukają jedzenia i odpoczynku na Christiansø przed dalszą podróżą.

Wyspa jest zamknięta dla zwiedzających.

Port Do miejscowego portu zawijają często latem żeglarze, a rejs na wyspy jest niemalże obowiązkowy dla przebywających na Bornholmie turystów. Jest on możliwy dzięki codziennemu połączeniu z Gudhjem, Allinge i Svaneke - ten ostatni stateczkiem pocztowym "Peter", który przez cały rok dostarcza stałym mieszkańcom wysp pocztę i niezbędne towary. Praktyczne informacje Na wyspach istnieje sklepik, hotel, restauracja, kościół, urząd pocztowy... a nawet biblioteka podłączona do internetu. Historia, przyroda i nowoczesność łączy się tam w harmonijną całość. Właściciel hotelowej restauracji zmęczony ciągłymi pytaniami turystów na serwetkach wydrukował odpowiedzi na najczęściej przez nich zadawane pytania dotyczące Christiansø. W malowniczym zakątku wyspy, otoczone skalnym murem znajduje się pole namiotowe (23 miejsca biwakowe). W Christiansø nie znajdziemy samochodów, ale za to są tu tylko dwa rodzaje ssaków: jeże i myszy. Na wiosnę zobaczymy wszędzie gniazdujące pająki, które preferują te spokojne wyspy jako lęgowiska. Nie można przywieźć psów do Ertholmene z powodu kilku otwartych zbiorników. Trzeba jednak zabrać psa przewodnika, jeśli jest się niewidomym - ale należy pamiętać, aby trzymać go na smyczy. Christiansøfarten Ejnar Mikkelsens Gade 21, Gudhjem, tlf. (+45) 56 48 51 76 kilka rejsów dziennie z Gudhjem i Allinge na Christiansø.Bornholms Museum
Nasi

Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram