NaturBornholm

NaturBornholm

NaturBornholm to nowoczesne centrum nauki, którego celem jest popularyzacja wiedzy o geologicznej przeszłości i współczesnej przyrodzie Bornholmu.

Jest wyposażone w multimedialne ekspozycje, posiada ofertę dla turystów indywidualnych, grup zorganizowanych i szkolnych.

Honorowym patronem NaturBornholm jest Jego Wysokość Książę Henryk.

Budynek

NaturBornholm oddano do użytku 16 maja 2000 roku. Obiekt o powierzchni 3800 m² jest jednym z największych na wyspie.

Został zaprojektowany przez Henninga Larsena w stylu minimalizmu skandynawskiego. Fasadę wykonano z gabionów wypełnionych bonholmskim granitem.

Budynek rozdziela przeszklony, nawiązujący do doliny szczelinowej korytarz, symbolicznie łączący historię i kulturę Aakirkeby z unikatową naturą wzgórza Klintebakken.

muzeum Naturbornholm
uskok geologiczny
Otoczenie

Obiekt zbudowano w sąsiedztwie wzgórza Klintebakken, przez które przebiega granica geologiczna. Strefa uskoku powstała 200 mln lat temu w efekcie trzęsienia ziemi. Jego odsłonięty fragment, strefę kontaktową między mającym 1,7 miliarda lat gnejsem, a liczącym 545 milionów lat piaskowcem Nexø, można obserwować tylko w tym miejscu w Europie.

Obok, w nieczynnym kamieniołomie Størby, znajduje się liczący 535 mln lat piaskowiec Balka. O morskim pochodzeniu tej skały świadczą dobrze zachowane skamieniałe riplemarki falowe i odciski meduz będące jednym z trzech opisanych stanowisk na świecie.

Ze względu na wartość geologiczną cały teren objęto ochroną w 1989 roku. Przy parkingu NaturBornholm znajdują się skały Bavnet. Obecność rytów naskalnych z epoki brązu w zachodniej części Bavnet dowodzi, że jest to dawne miejsce kultu sprzed około 4000 lat.

BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram