Kaplica Jona na Bornholmie
.
Ok 7 kilometrów od Hasle na północ znajduje się Jons Kapel, na ponad 40 metrowej skale, gdzie utworzono specjalne schodki. Droga dojścia to kilkaset metrów przez pole, następnie wchodzi się do lasu i po strzałkach na kamieniach dociera do stromych schodów w dół. Kaplica Jona jest jaskinią - zwaną także suchym piecem - w wolno stojącej skale Jons Church.

Jons Kapel wynurzyła się po uderzeniu fali w skałę.

Historia Kaplicy Jona

Kaplica Jona została zbudowana na początku XIV wieku, prawdopodobnie na sugestię Arcybiskupa z Lund. Przed 1325 r. wzniesiono mały, prostokątny kościół z ciosanego kamienia polnego. Niewielki kościół służył jako miejsce kultu dla sprzedawców, a zwłaszcza dla rybaków, którzy rozpoczęli w regionie Morza Bałtyckiego połów w dużych ilościach śledzia.

W pobliżu kaplicy, na północnym zachodzie, znajdowała się studnia uważana za świętą, z której zachowały się kamienne szczątki. Po zakończeniu połowów osadnictwo zostało porzucone, a kaplica popadła w ruinę. W sumie kaplica była używana przez około trzysta lat.

Uważa się, że mniejszy dzwon kościoła w Allinge pochodzi z kaplicy Salomona. Ruiny kościoła znajdują się na szlaku turystycznym wokół Hammeren i są obecnie często odwiedzane przez turystów. Pozostałości kościoła to zabytkowe budynki .

Legenda Jons Kapel


Według legendy nazwa Jons Kapel wzięła się od mnicha, pustelnika, iryjskiego księdza Jona wysłanego na Bornholm, aby nieść chrześcijaństwo dla wyspiarzy.

Osiedlił się on w jaskini znanej dzisiaj jako "Kościół Jonów". Bornholmczycy byli ciekawi, kim jest ten Jon, dlatego udali się na jego powitanie. Jon zaprosił Bornholmczyków i opowiedział im historie z Biblii. Bornholmczycy polubili to, co usłyszeli i wkrótce przybyło ich dużo więcej.

W końcu było ich tak wielu, że w małej jaskini zrobiło się za mało miejsca, więc wyszli na zewnątrz, aby każdy mógł usłyszeć Jona. Zaczął głosić kazania z kamienia przed Kaplicą Jona, który wygląda jak ambona. Dziś prowadzi do niej 108 malowniczych kamiennych schodków ciągnących się przy krawędzi skały. W pobliżu skały znajdują się także trzy niewielkie groty w których miał mieszkać mnich. Każda z nich spełniała osobną funkcję- sypialni, jadalni i piwnicy.

BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram