Ruiny

Zamku Lilleborg

Na Bornholmie, znajdującym się w zasięgu kościelnej władzy biskupstwa w Lund, w płd. Szwecji, przez wiele lat toczyły się długie i intensywne walki między arcybiskupem a królem duńskim o wpływy i posiadłości na wyspie.

Te nieustanne potyczki zmusiły króla do budowy, w ok. r. 1150, nowocześniejszej i silniejszej twierdzy obronnej Lilleborg w lesie Almindingen, ok. 700 m od dawnej twierdzy Gamleborg.

 

Umiejscowiono ją na małym skalistym cyplu na jeziorze Borresø, otoczonym wodą z kilku stron. Stąd pobierano też wodę na potrzeby mieszkańców twierdzy.

W Lilleborg zachowały się resztki dawnych murów i wieży obronnej. Domy mieszkalne zbudowane były wzdłuż murów obronnych.

 

Znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że część mieszkalna posiadała wysoki standard. Zachowane są ślady podzamcza, gdzie znajdowały się budynki gospodarcze.

Twierdza została zniszczona w zażartych walkach i podpalona  w 1259 r., o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. Tych zniszczeń dokonały siły arcybiskupa Jacoba Erlandsena z Lund pod wodzą sprzymierzonego z nim Jaromira II z Rugii.

 

Twierdza Lilleborg nie została nigdy odbudowana. Pozostałości po twierdzy zburzono, a materiały budowlane z Lilleborg używane były do innych budowli na Bornholmie, m.in budynków w lesie Almindingen.

Na miejscu znajdują się ilustrowane tablice informacyjne o historii twierdzy - po duńsku, angielsku i niemiecku. Pod ochroną od r. 1821.

Informacje dostarczone przez: Bornholms MuseumBornholms Museum

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram