joboland

Joboland

Park rozrywki na Bornholmie

Na terenie Jobolandu znajduje się między innymi park wodny o pow. 6.000 m² z podgrzewaną wodą i zjeżdżalniami.

W ZOO spotkamy wiele gatunków małp, ostronosy, lamy, kozy, woły, papugi, kangury, lemury katta, mangusty pręgowane, osły, króliki i wiele więcej.

Duży, pełen kwiatów ogród zaprasza na wiele atrakcji. Można skorzystać z łodzi wiosłowych, minigolfa, poduszek do skakania i parku dla miłośników wspinaczki. Wykonać lot na powierzchni wody w nautic jet lub szalone wirowanie 360 stopni w luna loop.

Zobaczyć przedstawienie, które odbywa się dwa razy dziennie przez większość dni w sezonie.

Historia powstania Joboland

Braenesgardshaven- Joboland został otwarty w 1933 roku i jest znany z pięknej okolicy. W ogrodzie znajduje się wiele przytulnych miejsc ze stołami i ławkami, na których można usiąść i odpocząć.

Poniżej krótka relacja historyczna z dobrze zarządzanego gospodarstwa, które stało się dużym parkiem rozrywki na Bornholmie. Przyroda i park rozrywki na Bornholmie pierwotnie były dobrze zarządzanym gospodarstwem, a historia jego sięga XVI wieku. Na przełomie wieków pięknie zaprojektowany ogród stał się symbolem duńskich nieruchomości rolnych i zwyczaj ten stał się zalążkiem rozwoju i sławy Parku Rozrywki.

W 1904 roku Emil Ipsen nabył Braendesgarda, a że był przedsiębiorczy i "wizjonerem" nowych pomysłów, postanowił zmodernizować gospodarstwo- obsadził zbocza wzdłuż Wazy i w 1910 r. pozwolił zbudować tamę, która wzmocniła strumień. Dało to szansę na energię wodną i w związku z tym gospodarstwo posiadało własną elektrownię i mogło nawet dostarczać elektryczność szeregowi sąsiednich nieruchomości. Inną atrakcją powstałej rzeki jest piękne jezioro, po której pływało 25 łodzi wiosłowych. Początkowo jezioro było miejscem dla dzieci z farmy, które miały kilka małych łódek, ale Emil Ipsen skonstruował rower wodny, a ze starych materiałów zbudował domek na środku jeziora.

W miarę upływu czasu piękny ogród i otaczająca go przyroda stały się czymś, o czym zaczęto mówić na wyspie. Ludzie przychodzili tu z daleka, aby zobaczyć ogród, a w 1929 r. i ponownie w 1932 r. stowarzyszenie gospodyń zorganizowało w parku letnią konwencję. Na skutek szerokiego zainteresowania ogrodem w czasie, gdy ponadto nastąpił kryzys w rolnictwie, Emil Ipsen i jego żona w 1933 r. wpadli na pomysł otwarcia parku dla publiczności za opłatą w wysokości 25 ore. Można było przynieść swoje koszyki z żywnością i zakupić na miejscu wodę do kawy. Prawie 21 000 gości odwiedziło ogród w pierwszym sezonie, w następnym roku potroiło liczbę, a do II wojny światowej liczba odwiedzających stale rosła.

W tym samym czasie rozbudowano wyposażenie ogrodu, a dla dzieci wykonano łodzie wiosłowe i różne zabawki. Pięć lat wojny wpłynęło na zniszczenie ogrodu, ale w latach po 1945 r. ponownie możliwe było uzyskanie materiałów do rozbudowy i nowych konstrukcji. Rozwój turystyki po wojnie oznaczał, że Bornholm został odkryty jako miejsce wypoczynku, zwłaszcza w szkołach obozowych i koloniach wakacyjnych, co na dłuższą metę pozwoliło na przedłużenie sezonu. Kiedy w 1961 r. zmarł Emil Ipsen, jego żona kontynuowała działalność przez następne dwa lata, po czym przekazała działalność kolejnemu pokoleniu, Anny i Ewaldowi Ipsen, którzy dotychczas zajmowali się rolnictwem w gospodarstwie.

Pomimo dalekowzroczności Emila Ipsena, następcy mieli wystarczająco dużo zadań. Wymogi środowiskowe oznaczały nowe rozszerzenia i ulepszenia, a także nowe nasadzenia, nowe rośliny ogrodowe i nową krew dla istniejącej populacji zwierząt. Nastąpiły również zmiany w dziedzinie muzyki, zwykła muzyka taneczna musiała ustąpić miejsca nowym rytmom. Zaangażowano wiele sławnych grup beatowych, głównie przez kluby sportowe, zaczęto organizować duże koncerty w Braendesgardshaven.

park rozrywki na Bornholmie

W 1972 roku, trzecie pokolenie, Lillian i Hans Emil Ipsen, przejęło stary ogród bez utraty nostalgii i oryginalnych tradycji. Stare zabawki, ręcznie napędzana karuzela, jezioro i łodzie są nadal jednymi z najbardziej popularnych zajęć. Jednak jeśli ogród miał być dalej prowadzony, trzeba było wdrożyć nowe myślenie. Oznaczało to znaczne inwestycje w rozbudowę istniejących budynków, duże ogrody, scenę plenerową, codzienne pokazy magii, pole do minigolfa i wiele innych. Ponadto powstanie ogromnej krainy wspinaczkowej, a w tym największa inicjatywa ogrodu, park wodny o powierzchni 6000 metrów kwadratowych z pięcioma zjeżdżalniami, szalona rzeka o długości 125 metrów i oddzielny teren wodny dla dzieci. Te inicjatywy w milionowej klasie pomogły utrzymać publiczność. Ostatni pomysł to ścieżka wspinaczkowa, w której goście ogrodu mogą przetestować zarówno sprawność, jak i równowagę. Jeśli się odważą!

Nowoczesność również w naturalny sposób odcisnęła piętno na starym ogrodzie. Po 65 latach tej samej nazwy ogrodu- Brændesgårdshaven, w 1998 roku Haven otrzymało nową nazwę JOBOLAND i tym samym stał się nową i bardziej turystyczną nazwą. Tak więc nowe „imię” i krótka nazwa, którą można łatwo zapamiętać, jest dostosowana do ducha czasu i może być wymawiana we wszystkich językach. W 2004 roku Lillian i Hans Emil sprzedali Ipsen Haven parze z Nowej Zelandii. Para prowadziła Park rozrywki do jesieni 2015 r., po czym ogród przejęło dwóch Bornholmczyków.

Joboland
oferuje bardzo wiele atrakcji:

Na terenie parku rozrywki, poza pięknymi ogrodami, znajduje się również minizoo, gdzie możemy podziwiać różne zwierzęta, np.: małpy, papugi, lemury, lamy, pawie itp.ścieżka zdrowia, minigolf, pokazy magiczne, duży plac zabaw (karuzele, huśtawki, kolejki) itp.

Jest to idealne miejsce do spędzenia wspólnie z dziećmi i nie tylko wolnego czasu.

Galeria
Joboland- Park Rozrywki

Joboland- Park Rozrywki

Joboland- Park Rozrywki

Joboland- Park Rozrywki

Joboland- Park Rozrywki

Joboland- Park Rozrywki

BORNHOLM


Bornholms Museum

orllo

Nasi Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram