Joboland na Bornholmie

Park rozrywki na Bornholmie. W parku znajduje się między innymi podgrzewany basen (6000m²)  z licznymi zjeżdżalniami. Jest to najstarszy plac zabaw w Danii z łodziami wiosłowymi, nostalgicznymi zabawkami, parkiem wodnym, mini golfem, kręgielnią, nadmuchiwanymi zamkami, karuzelami, wspinaczką, kolejką linową, przepięknym parkiem, sceną na wolnym powietrzu, pokazami magii, parkiem zwierząt z małpami i więcej.

Historia powstania Joboland

Braenesgardshaven- Joboland został otwarty w 1933 roku i jest znany z pięknej okolicy.

W ogrodzie znajduje się wiele przytulnych miejsc ze stołami i ławkami, na których można usiąść i odpocząć.

Poniżej krótka relacja historyczna z dobrze zarządzanego gospodarstwa, które stało się dużym parkiem rozrywki na Bornholmie.

Przyroda i park rozrywki na Bornholmie pierwotnie były dobrze zarządzanym gospodarstwem, a historia jego sięga XVI wieku. Na przełomie wieków pięknie zaprojektowany ogród stał się symbolem duńskich nieruchomości rolnych i zwyczaj ten stał się zalążkiem rozwoju i sławy Parku Rozrywki.

W 1904 roku Emil Ipsen nabył Braendesgarda, a że był przedsiębiorczy i "wizjonerem" nowych pomysłów, postanowił zmodernizować gospodarstwo- obsadził zbocza wzdłuż Wazy i w 1910 r. pozwolił zbudować tamę, która wzmocniła strumień. Dało to szansę na energię wodną i w związku z tym gospodarstwo posiadało własną elektrownię i mogło nawet dostarczać elektryczność szeregowi sąsiednich nieruchomości. Inną atrakcją powstałej rzeki jest piękne jezioro, po której pływało 25 łodzi wiosłowych.

Początkowo jezioro było miejscem dla dzieci z farmy, które miały kilka małych łódek, ale Emil Ipsen skonstruował rower wodny, a ze starych materiałów zbudował domek na środku jeziora. W miarę upływu czasu piękny ogród i otaczająca go przyroda stały się czymś, o czym zaczęto mówić na wyspie. Ludzie przychodzili tu z daleka, aby zobaczyć ogród, a w 1929 r. i ponownie w 1932 r. stowarzyszenie gospodyń zorganizowało w parku letnią konwencję. Na skutek szerokiego zainteresowania ogrodem w czasie, gdy ponadto nastąpił kryzys w rolnictwie, Emil Ipsen i jego żona w 1933 r. wpadli na pomysł otwarcia parku dla publiczności za opłatą w wysokości 25 ore. Można było przynieść swoje koszyki z żywnością i zakupić na miejscu wodę do kawy.

Prawie 21 000 gości odwiedziło ogród w pierwszym sezonie, w następnym roku potroiło liczbę, a do II wojny światowej liczba odwiedzających stale rosła. W tym samym czasie rozbudowano wyposażenie ogrodu, a dla dzieci wykonano łodzie wiosłowe i różne zabawki.

Pięć lat wojny wpłynęło na zniszczenie ogrodu, ale w latach po 1945 r. ponownie możliwe było uzyskanie materiałów do rozbudowy i nowych konstrukcji. Rozwój turystyki po wojnie oznaczał, że Bornholm został odkryty jako miejsce wypoczynku, zwłaszcza w szkołach obozowych i koloniach wakacyjnych, co na dłuższą metę pozwoliło na przedłużenie sezonu.

Kiedy w 1961 r. zmarł Emil Ipsen, jego żona kontynuowała działalność przez następne dwa lata, po czym przekazała działalność kolejnemu pokoleniu, Anny i Ewaldowi Ipsen, którzy dotychczas zajmowali się rolnictwem w gospodarstwie. Pomimo dalekowzroczności Emila Ipsena, następcy mieli wystarczająco dużo zadań.

Wymogi środowiskowe oznaczały nowe rozszerzenia i ulepszenia, a także nowe nasadzenia, nowe rośliny ogrodowe i nową krew dla istniejącej populacji zwierząt. Nastąpiły również zmiany w dziedzinie muzyki, zwykła muzyka taneczna musiała ustąpić miejsca nowym rytmom. Zaangażowano wiele sławnych grup beatowych, głównie przez kluby sportowe, zaczęto organizować duże koncerty w Braendesgardshaven.


W 1972 roku, trzecie pokolenie, Lillian i Hans Emil Ipsen, przejęło stary ogród bez utraty nostalgii i oryginalnych tradycji. Stare zabawki, ręcznie napędzana karuzela, jezioro i łodzie są nadal jednymi z najbardziej popularnych zajęć. Jednak jeśli ogród miał być dalej prowadzony, trzeba było wdrożyć nowe myślenie. Oznaczało to znaczne inwestycje w rozbudowę istniejących budynków, duże ogrody, scenę plenerową, codzienne pokazy magii, pole do minigolfa i wiele innych.

Ponadto powstanie ogromnej krainy wspinaczkowej, a w tym największa inicjatywa ogrodu, park wodny o powierzchni 6000 metrów kwadratowych z pięcioma zjeżdżalniami, szalona rzeka o długości 125 metrów i oddzielny teren wodny dla dzieci. Te inicjatywy w milionowej klasie pomogły utrzymać publiczność. Ostatni pomysł to ścieżka wspinaczkowa, w której goście ogrodu mogą przetestować zarówno sprawność, jak i równowagę. Jeśli się odważą!

Nowoczesność również w naturalny sposób odcisnęła piętno na starym ogrodzie. Po 65 latach tej samej nazwy ogrodu- Brændesgårdshaven, w 1998 roku Haven otrzymało nową nazwę JOBOLAND i tym samym stał się nową i bardziej turystyczną nazwą. Tak więc nowe „imię” i krótka nazwa, którą można łatwo zapamiętać, jest dostosowana do ducha czasu i może być wymawiana we wszystkich językach.

W 2004 roku Lillian i Hans Emil sprzedali Ipsen Haven parze z Nowej Zelandii. Para prowadziła Park rozrywki do jesieni 2015 r., po czym ogród przejęło dwóch Bornholmczyków.

Minizoo Joboland

Na terenie parku rozrywki, poza pięknymi ogrodami, znajduje się również minizoo, gdzie możemy podziwiać różne zwierzęta, np.: małpy, papugi, lemury, lamy, pawie itp.

Atrakcje w Joboland


Joboland oferuje bardzo wiele atrakcji:

ścieżka zdrowia, minigolf, pokazy magiczne, duży plac zabaw (karuzele, huśtawki, kolejki) itp.

Jest to idealne miejsce do spędzenia wspólnie z dziećmi i nie tylko wolnego czasu.

Galeria
Joboland- Park Rozrywki

Joboland- Park Rozrywki

Joboland- Park Rozrywki

Joboland- Park Rozrywki

Joboland- Park Rozrywki

Joboland- Park RozrywkiBornholms Museum
Nasi

Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram