Nurkowanie wokół Bornholmu

Duńska wyspa Bornholm słynie ze znakomitych warunków, które zadowolą każdego nurka. Wrażenie robi nie tylko podwodny krajobraz w okolicach wyspy ale także ciekawe ukształtowanie morskiego dna, jaskinie, rafy wśród bazaltowych skał czy bogata fauna i flora.

Znajdziemy tu miejsca osłonięte od wiatru, gdzie praktycznie nie występują wysokie fale a woda jest naprawdę przejrzysta. Wyspa umożliwia nurkowanie w każdą pogodę, bowiem zawsze znajdziemy zawietrzną stronę, która ma dogodne zejście z brzegu i brak mocnych prądów.

Podwodna roślinność

Wody wokół Bornholmu są bardzo czyste, ze względu na brak przemysłu na wyspie oraz dbałość Duńczyków o środowisko. Wody cechują się dużą przejrzystością (10 – 15 m), dno jest skaliste, schodzące półkami w dół.

Występuje zróżnicowana roślinność, od zarośli morszczynów pęcherzykowatych, występujących od 0 do 6 – 8 m, przez niżej występujące (7 – 15 m) krasnorosty, a zwłaszcza widliki. Między morszczynami spotyka się małe krewetki z rodzaju garnela.

Poniżej, na poziomie około 20 m, dno jest piaszczyste, choć obficie usiane kamieniami i grzbietami podwodnymi. Można spotkać stronie i skarpa, będące czasem nie do odróżnienia od otaczającego piasku.

Mapa wraków
 Bornholms Museum
Nasi

Partnerzy

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Instagram