Home Fotografie Katalog Szukaj Forum

w góre
 
Zwiazki z Polska
Okupacja sowiecka
Hammerhus
Koscioly-rotundy
Christianso

 

Uważnego polskiego turystę przebywającego na Bornholmie, zadziwić mogą swojsko brzmiące nazwiska na drzwiach niektórych domów: Wroblewski, Nowak.

Nie jest to kwestią przypadku czy silących się na oryginalną pisownię Bornholmczyków, lecz po prostu jednym z  wielu polskich śladów na wyspie.

Bornholm, podobnie jak pozostała Dania, był w okresie od końca XIX.w. do wybuchu 2.wojny światowej, miejscem emigracji zarobkowej kilkuset robotników rolnych z Polski, głównie z ubogiej Galicji. Niektórzy z nich pozostali na stałe, zakładając rodziny i wtapiając się stopniowo w społeczność bornholmską.

Muzeum Bornholmu przygotowało jesienią 2001 r.  wystawę poświęconą przybyszom z Polski.

Ciekawostką historyczną jest fakt, że wspomniani Polacy, na protestancki od wieków Bornholm przywieźli ponownie katolicyzym. Tak więc,  bornholmscy pracodawcy sprowadzili dla nich księży katolickich.  

Na Bornholmie zostały wówczas otwarte 2 kościoły katolickie,  w jednym z nich po dziś dzień odprawiane są w niedziele msze.

Kościół Różańcowy w Aakirkeby:
Adres: Gregersgade 12
Tel: 56 95 08 55
Msze
(latem): w  niedziele, godz. 10.00

Istnieje tu również maleńki zakon sióstr zakonnych, które początkowo prowadziły przedszkole, następnie szkołę, a potem dom opieki nad ludźmi starszymi.

 

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie
w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach tego serwisu jest zabronione.
Wszystkie elementy graficzne, zdjęcia i teksty sa chronione prawem autorskim.
©