Home Fotografie Katalog Szukaj Forum

w góre
 
Historia
Klimat
Natura
Turystyka
Krolle-Bolle
Opinie turystow

 

Bornholm budzi zainteresowanie turystów już od ponad 150 lat. Pierwszymi - dzięki otwarciu w r.1866 regularnego połączenia promowego z Kopenhagą byli jej mieszkańcy, których urzekła egzotyczna uroda wyspy.

Po nich przybyli Niemcy, wykorzystując połączenie promowe z Sassnitz oraz Swinujścia i Kołobrzegu (te ostatnie należały wówczas do Niemiec). Upodobali sobie oni szczególnie okolice Allinge-Sandvig, gdzie nowe eleganckie hotele z "importowanym" z Niemiec personalem zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu.

Obie wojny spowodowały zrozumiały spadek ilości turystów, lecz już pod koniec lat 40-tych przypomnieli oni sobie o Bornholmie.

Poza Duńczykami na wyspę zaczęli przyjeżdżać Norwedzy i Szwedzi oraz Niemcy, a nawet i Holendrzy oraz Brytyjczycy znaleźli drogę na Bornholm.

Ciekawostką jest fakt, że szkolna wycieczka na Bornholm stanowi niemalże "obowiązkowy" punkt programu szkół duńskich i szwedzkich.

Oblicza sie, że średnio w ciągu roku odwiedza wyspę ponad 400.000 turystów.

W ostatnich latach zaczęli wyspę odkrywać turyści z Polski i ich ilość zwiększa się z każdym rokiem.

Swietnie rozbudowana infrastruktura turystyczna Bornholmu, szczególnie przyjazna rodzinom z dziećmi, jest w stanie zapewnić wszystkim przybyszom nocleg i wyżywienie.

Istnieje tu kilkadziesiąt hoteli i pensjonatów różnej kategorii - od luksusowych do obliczonych na przeciętnych turystów, które łącznie oferują ponad 9.000 miejsc. Do tego należy doliczyć prywatne kwatery (ok.12.000 miejsc) i domki letniskowe i campingowe o łącznej ilości miejsc ponad 17.000.

Bornholm jest również popularnym miejscem odwiedzin żeglarzy i luksusowych promów odbywających rejs po całym Bałtyku. Popularne jest też organizowanie szkoleń i konferencji przy wykorzystaniu istniejącej bazy noclegowej.

Gęsta sieć restauracji, barów i kawiarenek, serwujących specjalności kuchni międzynarodowej, duńskiej i lokalnej jest w stanie zaspokoić niemalże każdy smak.

Coraz częściej wielbiciele Bornholmu przyjeżdżają tu ponownie jesienią, a nawet spędzaja tu ferie i święta zimowe - niektórzy z nich corocznie.

 

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie
w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach tego serwisu jest zabronione.
Wszystkie elementy graficzne, zdjęcia i teksty sa chronione prawem autorskim.
©