Home Fotografie Katalog Szukaj Forum

w góre
Muzyka
Muzea
 
O Bornholmie
Atrakcje
Kultura
Komunikacja
Noclegi
Praktyczne info
Mapa
Pogoda dzis

 

KULTURA

Bornholm to nie tylko urokliwa natura, piękna pogoda i mile spędzone wakacje. Wyspa ma również głęboko zakorzenione tradycje kulturalne. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że teatr w Rønne, zbudowany w r.1823 to  najstarszy czynny do dziś teatr w Danii. Istnieje tu również wiele amatorskich zespołów muzycznych i teatralnych, odnoszących sukcesy na konkursach amatorskich.

Dumą wyspy jest słynny duński malarz Oluf Høst, którego nastrojowe obrazy podziwiać można w bornholmskim Muzeum Sztuki w Rø oraz znany pisarz Martin Andersen Nexø, którego dom rodzinny w Nexø udostępniony jest zwiedzającym.

Do odwiedzin zaprasza też wiele innych bornholmskich muzeów.

Rzemiosło artystyczne na wyspie zapoczątkowane zostało poprzez produkcję tzw. zegarów bornholmskich (przypominają znane w Polsce zegary gdańskie i ich kolekcję można obejrzeć w Muzeum Bornholmu w Rønne). Dziś tradycję  rzemiosła artystycznego  podtrzymują licznie tu osiadli twórcy ceramiki artystycznej i szkła artystycznego oraz wyrobów tekstylnych. Prowadza oni warsztaty, gdzie produkcja wyrobów połączona jest  z ich sprzedażą.

Latem wyspa tętni  życiem muzycznym, odbywa się tu bowiem wiele festiwali i koncertów muzyki poważnej (wiele z nich w zabytkowych kościołach -rotundach) oraz jazzowych; wszystkie z udziałem czołowych muzyków duńskich i zagranicznych.

Przez 10 ubiegłych lat Bornholm był również miejscem corocznego Bałtyckiego Festiwalu Filmów i Produkcji TV, na którym polscy twórcy zdobyli wiele nagród.

 

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie
w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach tego serwisu jest zabronione.
Wszystkie elementy graficzne, zdjęcia i teksty sa chronione prawem autorskim.
©