Home Fotografie Katalog Szukaj Forum

w góre
 
Zwiazki z Polska
Okupacja sowiecka
Hammerhus
Koscioly-rotundy
Christianso

 


Østerlars

Wielką atrakcją, a zarazem symbolem Bornholmu są 4 romańskie kościoły-rotundy w miejscowościach: Nyker, Olsker, Nylars i Østerlars (w całej Danii zachowało się ich zaledwie 5). Zbudowane zostały w XII-XIII wieku i pełniły funkcję sakralno-obronną, dokąd chronili się mieszkańcy wyspy w czasie licznych najazdów.  Trzykondygnacyjna budowa pozwalała również na przechowywanie w nich zbiorów żywności, by nie wpadły one w ręce najeźdzców.

Dzisiaj są one charakterystycznym elementem krajobrazu bornholmskiego, a równocześnie fascynującym obiektem do zwiedzania. 
W większości z nich zachowały się bowiem wapienne freski z tego okresu, jak również inne elementy kultury sakralnej, np. romańskie chrzcielnice oraz wspomniane wcześniej kamienie runiczne o treści chrześcijańskiej (co jest wyjątkiem w całej, wówczas pogańskiej Skandynawii). Najlepiej zachowanym jest kościół w Olsker, tzw. Olskirke, udostępniony do zwiedzania w godzinach dziennych.

 
 

Ciekawostka: Erling Hågensen, bornholmski dziennikarz, stworzył i opublikował swą interesującą teorię, o tym, że geometryczne umiejscowienie kościołów-rotund na Bornholmie jest być może wynikiem działalności Zakonu Templariuszy. Konsekwentne zastosowanie używanych przez nich obliczeń geometrycznych, obejmujących całą Europę, może być pomocne w znalezieniu ukrytych skarbów Templariuszy.

 

 
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie
w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach tego serwisu jest zabronione.
Wszystkie elementy graficzne, zdjęcia i teksty sa chronione prawem autorskim.
©