Home Fotografie Katalog Szukaj Forum

w góre
 
Historia
Klimat
Natura
Turystyka
Krolle-Bolle
Opinie turystow

 

Klimat: łagodny, o największej w Danii ilości godzin nasłonecznienia, stosunkowo mało opadów; wiosna nieco późniejsza niż w pozostałych regionach Danii, długie ciepłe lata oraz pogodne jesienie  i stosunkowo łagodne zimy.

Chociaż Bornholm jest niewielki, nawet tu występują spore różnice temperatury i ilości opadów. W położonym w centrum wyspy lesie Almindingen temperatura jest przez cały rok na ogół niższa o kilka stopni niż na wybrzeżach wyspy, zas przeciętna ilość rocznych opadów wyższa o ok. 200 mml rocznie niż w odległym o zaledwie 15 km Rønne.

Latem temperatura powietrza na wyspie może osiagnąć nawet ponad 30 st Celsjusza, zaś wody - do 22. Tak było w ostatnich latach. Trudno jednak przewidzieć kaprysy pogody i  zagwarantować podobnie ciepłe lato każdego roku. Biorąc jednak pod uwagę ogólne ocieplanie się klimatu, nie jest to niemożliwe J . A wyspa i tak jest od kilkudziesięciu lat nazywana – nie bez powodu - ‘Majorką Północy’ oraz ‘Słoneczną Wyspą’ przez odwiedzających ją turystów. Te opinie potwierdzają również świetnie się w tym klimacie czujące i pięknie tu dojrzewające drzewa figowe oraz morwowe. Marynowane figi to ponadto jeden z bornholmskich specjałów, niedostępnych w pozostałych regionach Danii.

 

Pogoda dzisiaj
 
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie
w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach tego serwisu jest zabronione.
Wszystkie elementy graficzne, zdjęcia i teksty sa chronione prawem autorskim.
©