Home Fotografie Katalog Szukaj Forum

w góre
 
Almindingen
Geologia
Flora i fauna
Dbalosc o srodowisko

 

Władze Bornholmu, podobnie jak i w całej Danii, wykazują wielką dbałość o czystość środowiska wyspy, zgodnie z zasadami duńskiej polityki ochrony środowiska.

Sortowanie śmieci stało się w Danii oczywistością nawet dla przedszkolaków. Coraz bardziej popularne staje się ogrzewanie domów bateriami slonecznymi, a także podgrzewanie w ten sposób wody. Ciepło z utylizacji śmieci wykorzystywane jest w systemie komunalnego centralnego ogrzewania.

Rolników duńskich od dawna obowiązuje ograniczenie stosowania chemikaliów w uprawach na rzecz szerokiego zastosowania nawozów naturalnych.

M. in. dzięki temu woda na Bornholmie, podobnie jak i w całej Danii jest tak czysta, że nadaje się do picia bezpośrednio z kranu.

Nawet silne sztormy jesienne i zimowe wykorzystano na wyspie pozytywnie – energia wiatru przetwarzana jest na energię elektryczną przez stojące na całej wyspie białe wiatraki, które stały się nieodłączną częścią duńskiego krajobrazu. Także osoby prywatne mają możliwość wykupienia udziału w elektrowniach wiatrowych.

Katastrofa tankowca Fu Shan Hai jesienią 2003, gdy na Bałtyk wypłynęły tysiące litrów ciężkich olejów napędowych, uwidoczniła kruchość systemu ekologicznego. Błyskawiczna akcja ratownicza jednostek duńskich, a także z wielu państw wokół M. Bałtyckiego zapobiegła groźbie katastrofy ekologicznej. Dziś na wybrzeżach Bornholmu nie ma śladu po tym poważnym wypadku.

Twoje puszki zabijają nasze krowy! - Takie szyldy postawili na poboczach dróg rolnicy z duńskiej Jutlandii. Do ich apelu przyłączyli się rolnicy bornholmscy.Trawa na paszę dla bydła jest bowiem zbierana i siekana maszynowo, a więc wszystkie odpadki, w tym metalowe trafiają do przewodu pokarmowego bydła, ciężko je raniąc. Turysto, pamiętaj więc o tym, zanim wyrzucisz puszki po napojach lub inne odpadki na łąkę, koło której przechodzisz lub przejeżdżasz.

Na początku czerwca tego roku odbędzie się akcja zbierania śmieci i wodorostów z plaży przez ochotników i młodzież szkolną. Uczestnicy mają nadzieję, że stanie się to nową tradycją, troskę mieszkańców Bornholmu o zachowanie czystości w przyrodzie i zarazem sygnalizującą odwiedzającym wyspę turystom, że Bornholmczycy dbają o swe środowisko naturalne.

Troska o naturę rozpoczyna się więc już u podstaw, ale regulowana jest też zasadami polityki Unii Europejskiej w zakresie wspólnej ochrony środowiska. Program Baltic 21 zaś – to nazwa programu regionalnej współpracy państw wokół Bałtyku, obejmującej  m.in. zagadnienia ekologiczne.

 

 
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie
w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach tego serwisu jest zabronione.
Wszystkie elementy graficzne, zdjęcia i teksty sa chronione prawem autorskim.
©