Home Fotografie Katalog Szukaj Forum

w góre
Plaze
Rowery
Kulinaria
Golf
Archeologia
Wedkarstwo
Windsurfing
Zeglarstwo
Christianso
 
O Bornholmie
Atrakcje
Kultura
Komunikacja
Noclegi
Praktyczne info
Mapa
Pogoda dzis

 

Stare podanie bornholmskie głosi, że Thor- najważniejszy bóg w mitologii dawnych Wikingów - najpierw stworzyl Danię, a potem z tego, co mu pozostało - Bornholm. I rzeczywiscie: maleńka wyspa mieści w sobie chyba wszystko co istnieje w pozostałej Danii.

Łagodny klimat wyspy (nie bez powodu Bornholm nazywany jest "Majorką Północy" czy "Perłą Bałtyku"), pełna kontastów natura zawierająca wszystko od dramatycznych klifów, ogromnego lasu (trzeciego pod względem wielkości w Danii) do wielokilometrowego ciągu plażowego o drobnym piasku i łagodnych kąpieliskach, czystość środowiska, kipiące latem życie muzyczne, a przede wszystkim doskonale rozbudowana infrastruktura turystyczna - to wszystko stanowi znakomitą podstawę do zadowolenia prawie 400.000 turystów odwiedzających rocznie na wyspę.

Bornholm ma ogromnie dużo do zaoferowania i każdy znajdzie z pewnością odpowiednią dla siebie formę odpoczynku i rozrywki.

Kąpiele słoneczne i morskie możliwe są na wielu mniejszch i wiekszych plażach i kąpieliskach, z których największą i najlepszą jest ciąg piaszczystej, czyściutkiej plaży od Balka do Duodde, uważanej za najlepszą plażę nad Bałtykiem. Znajdujący się tam piasek jest tak drobny, że w dawnych czasach używano go w zegarach-klepsydrach, a samo wejście do wody jest bardzo łagodne i przyjazne dzieciom. W tym roku zbudowano tam drewniany chodnik umożliwiający "dojazd" do samej wody z wózkami dzecięcymi bądź inwalidzkimi.

Porywająca natura bornholmska aż się prosi, by ją bliżej poznać pieszo.Wyznaczone są specjalne ścieżki dla wędrówek pieszych, obejmujące najciekawsze miejsca widokowe i umożliwiające dotarcie do najpiękniejszych zakątków.

Wyspa to także raj dla rowerzystów, gdzie ponad 200 km ścieżek rowerowych zapewnia nie tylko bliższe poznanie wyspy, ale i solidną porcję ruchu.

Zwolennicy jazdy autobusem mają do dyspozycji sieć autobusów kursujących po całej wyspie. Dodatkową atrakcją są organizowane latem autobusowe wycieczki tematyczne.

Miłośnicy golfa mogą skorzystać z 3 świetnie utrzymanych pól golfowych, przyciągających graczy z całej Europy.

Wielką atrakcją dla dzieci większych i tych bardziej dorosłych jest olbrzymi park zabaw i wypoczynku Joboland z dużym aquaparkiem, restauracją i koncertami muzycznymi. Cieszy się on zrozumiałą popularnością.

Obecność morza umożliwia nie tylko kąpiele, ale także wędkowanie i żeglarstwo. Czysta woda okalająca wyspę kryje w sobie obfitość wielu gatunków ryb, m.in. coraz bardziej popularnego łososia bałtyckiego i dorsza.

Ilość i jakość portów bornholmskich na ponad 140 km wybrzeżu zachęca wielu żeglarzy do przybycia na Bornholm.

Rejs na leżące w pobliżu Christiansø jest dla wielu turystów obowiązkowym punktem w czasie pobytu na Bornholmie. Rejsy te odbywają sie codziennie statkami wycieczkowymi odchodzącymi z portów w Svaneke, Gudhjem i Allinge.

Przez całe lato na Bornholmie odbywają się również koncerty muzyki poważnej, jazzowej i rockowej oraz festyny i pchle targi.

Do odwiedzin zapraszają też liczne bornholmskie muzea, galerie, warsztaty mieszkających na wyspie wielu artystów i twórców rzemiosła artystycznego oraz nowo otwarty kompleks Natur Bornholm, prezentujący historię i bogactwo przyrody Bornholmu.

 .

 

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie
w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach tego serwisu jest zabronione.
Wszystkie elementy graficzne, zdjęcia i teksty sa chronione prawem autorskim.
©