Home Fotografie Katalog Szukaj Forum

w góre
 
Plaze
Rowery
Kulinaria
Golf
Archeologia
Wedkarstwo
Windsurfing
Zeglarstwo
Christianso

 

Bornholm z racji swego położenia, zachował po dziś dzień wiele śladów dawnych kultur. Wyspa stanowi od kilku stuleci przedmiot zainteresowania archeologów, zarówno z Danii, całej Skandynawii oraz z większości krajów wokół Morza Bałtyckiego, w tym również z Polski. Corocznie przeprowadzanych jest tu wiele archeologicznych prac wykopaliskowych, których wyniki dostarczają cennych informacji o historii i kulturze tego regionu, a także o wpływach innych kultur. Poza naukowcami, bardzo aktywną grupą badawczą na Bornholmie są lokalni archeolodzy-amatorzy. Dzięki ich  nieocenionej pomocy udało się  dokonać wielu spektakularnych odkryć.

Na Bornholmie należącym, podobnie jak cała Dania i płd. Szwecja, do kręgu kultur nordyjskich (germańskich), pozostało wiele śladów z tego okresu.

Ryty naskalne

Bornholm jest największym w całej Danii skupiskiem rytów naskalnych. Umożliwiła to m.in. budowa geologiczna wyspy, a także odległość do Półwyspu Skandynawskiego, do którego jest stąd znacznie bliżej niż z pozostałych regionów Danii, a więc i wpływy kulturowe były tu silniejsze.
Foto: Muzeum Bornholmu

W ramach  ogólnoskandynawskiego projektu RANE (przy wpółudziale Unii Europejskiej) zakończono w tym roku żmudną dokumentację  rytów naskalnych w Europie Płn., a w tym na Bornholmie i w Skanii w płd. części Szwecji.

Ryty naskalne, liczące sobie ponad 3.000 lat to wyciosane w skałach przedstawienia - najczęściej - okrętów i symboli słońca, które najprawdopodobniej, zgodnie z ówczesnymi wierzeniami, miały znaczenie kultowe.

Występują na północnej, skalistej części wyspy. Madsebakke (okolice Allinge-Sandvig) – to największe w Danii stanowisko z rytami naskalnymi. Niektóre z nich są prawie niewidoczne, dlatego też w ramach wspomnianego wyżej projektu RANE, wyżłobienia zaznaczone zostały czerwoną i białą farbą. Z tego względu wiele osób bierze je mylnie za rysunki naskalne.

Link do strony projektu RANE po duńsku zawierającej wiele ciekawych zdjęć rytów naskalnych 

Guldgubber  

Guldgubber to figurki wykonane z cieniutkiej złotej blaszki, ważące przeciętnie ok. 0,1 g. Występują w całej Skandynawii Płn. Tłoczono je przy pomocy specjalnej patrycy (rodzaju stempla). Na Bornholmie już w końcu XVIII w. znaleziono pierwsze pojedyńcze figurki tego rodzaju. Jednak dopiero podczas rozległych prac wykopaliskowych w latach 1986-87 w miejscowości Sorte Muld k/Ibsker wydobyto ponad 2.300 figurek, pochodzących z 550-600 roku p.n.e.
Foto: Muzeum Bornholmu

Motyw najczęściej występujący na figurkach to dostojny, bogato odziany mężczyzna z długą laską, przypominajacą berło królewskie. Znaleziono także figurki przedstawiające kobietę i obejmujące się pary oraz kilka z motywami zwierzęcymi.

Figurki pełniły prawdopodobnie funkcję ofiarną a nie środka płatniczego lub biżuterii ozdobnej, ponieważ blaszka jest zbyt cienka i łamliwa.

Do dziś znaleziono w całej Danii ponad 2.500 złotych figurek i przeważająca ich część pochodzi z Bornholmu. Ten imponujacy zbiór, największy w całej Skandynawii, można  obejrzeć w Muzeum Bornholmu w Rønne.

Więcej o Guldgubber (strona po angielsku):


Kamienie runiczne 

(okres panowania Wikingów, do ok.X w.) - wzniesione na ku czci ważnych wodzów bądź poległych wojowników z inskrypcjami w piśmie runicznym używanym głównie przez plemiona płn. germańskie. Kamienie pełniły początkowo funkcje sakralne, potem informacyjne. W całej Danii zachowało się ich najwięcej na Bornholmie, ponad 40 sztuk. Ciekawą cechą bornholmskich kamieni runicznych jest to, że - w przeciwieństwie do pogańskich kamieni runicznych w pozostałej Danii - zawierają one treści chrzescijańskie, np. kamień przed kościołem-rotundą w Østerlars z inskrypcją chrześcijańskiego krzyża.

 
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie
w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach tego serwisu jest zabronione.
Wszystkie elementy graficzne, zdjęcia i teksty sa chronione prawem autorskim.
©